ART AGAINST KNIVES

Czy sztuka może pomóc komuś wyrwać się z przestępczego świata i skończyć z kryminalną przeszłością? Najwyraźniej tak. Wolontariusze działający pod hasłem ART AGAINST KNIVES już nie raz udowodnili, że wyładowywanie emocji w sztuce zamiast za pomocą agresji jest możliwe.

ART AGAINST KNIVES działa w dość niebywały sposób, chociaż nazwa zdradza tutaj tak naprawdę wszystko. Londyńska organizacja pomaga przede wszystkim młodym ludziom, którzy z różnych powodów trafili do kryminalnego świata – i najchętniej by go opuścili, gdyby tylko mogli. Grupa oferuje wsparcie w działalności artystycznej, które w dalszej perspektywie prowadzi do edukacji oraz legalnej i bezpiecznej pracy.

Organizacja powstała tuż po ataku nożem na 21-letniego studenta sztuk pięknych Oliviera Hemsley’a w Londynie. Po napadzie Olivier nie mógł już chodzić i trafił na wózek inwalidzki. ART AGAINST KNIVES była początkowo wystawą zorganizowaną przez przyjaciół chłopaka, aby zebrać pieniądze na jego rehabilitację. Inicjatywę wsparły miedzy innymi wielkie nazwiska ze świata sztuki i mody, jak Banksy, Christopher Kane, Tracey Emin czy Tim Walker.

Wystawa szybko znalazła poparcie w szerszym środowisku artystycznym Londynu i szybko przerodziła się w organizację charytatywną, która oferuje wsparcie nie tylko ofiarom ataków, ale także ich sprawcom. Wdrażając młodych ludzi w działalność artystyczną daje im często nowe, bezpieczne życie. Początkowo akcje charytatywne skupiały się na rozgłosie problemów, z którymi borykają się młodzi ludzie w najbardziej niebezpiecznych dzielnicach Londynu.

Takich historii jest wiele i z pewnością wszystkie są warte opowiedzenia. ART AGAINST KNVIES pozwala im wszystkim zaistnieć w społeczeństwie, dla którego mogą stanowić wzór do naśladowania i dać nadzieję na inne życie.

Zobaczcie pełen inspiracji i emocji krótki film dokumentalny produkcji ART AGAINST KNIVES.